شبکه‌های داده محور (ICN) و امکان‌سنجی استفاده از آن برای انتشار محتوای تلویزیونی
زهرا سادات مرتضوی

شروع استفاده از اينترنت در تجارت، نقطه شروع نمايان شدن مشکلاتي بود که تا آن زمان به آن‌ها توجه زيادي نشده بود. براي حل مشکل مقياس پذيري، فضاي مسيريابي به دامنه‌هاي مختلف تقسيم شد و در نتيجه پروتکل‌هاي OSPF و BGP شکل گرفتند. مشکل کمبود فضاي آدرس IP، منجر به توسعه راه‌حل‌هايي نظير NAT و IPv6 گرديد و مديريت ترافيک، کنترل ازدحام، و کيفيت سرويس جزء نيازهاي اساسي قرار گرفتند.

پس از آن، رفته رفته کاربردهاي زيادي براي اين فناوري شروع به شکل‌گيري نمودند که نيازمند وجود ويژگي‌هاي خاصي در معماري اينترنت هستند؛ ويژگي‌هايي که در معماري اوليه اينترنت امروزي يا همان اينترنت 2 به آن‌ها توجهي نشده است و پايه و اساس به وجود آمدن نظريات و ايده‌هايي تحت عنوان اينترنت نسل بعد[1] و يا اينترنت آينده[2] هستند.

اينترنت فعلي براساس ارتباطات ميزبان به ميزبان[3] شکل گرفته است و در آن بيش از خود محتوا، محل قرارگيري آن مهم است. اما امروزه با رشد چشمگير تعداد نرم­افزارهاي به اشتراک‌گذاري محتواي چندرسانه‌اي به خصوص ويدئو، و به تبع آن افزايش روز افزون حجم داده‌هاي چندرسانه‌اي در اينترنت، محتوا محور کردن شبکه مورد نياز است.  اگرچه راهکارهاي متفرقه­اي همچون فناوري­هاي Pub/Sub و CDN سعي در پرکردن اين خلأ دارند که در اين بين، CDN با استقبال خوبي روبرو بوده است، اما نهادينه کردن ديدگاه محتوا‌ محوري در اينترنت آينده و فراهم­کردن قابليت‌هاي توزيع محتوا در شبکه زيرين، مقوله‌ي متفاوتي است که بخشي از پروژه­هاي اينترنت آينده، بر استفاده از آن تأکيد دارند.  مجموعه‌ پروژه‌هايي که بر روي محتوا محوري و حل مشکلات توزيع محتوا در اينترنت آينده تمرکز دارند در قالب شبکه‌هاي محتوامحور (ICN)[4] سازماندهي مي‌شوند.[1] Next-Generation Internet

[2] Future Internet

[3] Host-to-Host

[4] Information Centric Networking (ICN)

 


هیچ محتوای مرتبطی در دسترس نیست. این اپلیکیشن تمامی محتواهای مرتبط به محتوا اصلی از صفحه جاری را نمایش خواهد داد.
هیچ محتوای مرتبطی در دسترس نیست. این اپلیکیشن تمامی محتواهای مرتبط به محتوا اصلی از صفحه جاری را نمایش خواهد داد.
Top