مطالب مندرج در موضوعات تخصصی سیگنال رسانی

سیگنال رسانی

گروه سیگنال رسانی با هدف استخراج طرح جامع سيگنال رساني کشوري با استفاده از پتانسيل هاي درون و بيرون سازماني از فروردین 88 شروع به کار کرد. البته گروهی با این نام از سال 83 با تمرکز بیشتر روی خودکفایی تشکیل شده بود که تجربیات بدست آمده در این سالها در دستیابی به هدف جدید بسیار موثر بوده است . پروژه هایی که در دستور کار این گروه قرار دارد عبارتند از: بررسي جهت گيري وعملکرد کشورهاي ديگر در زمينه سيگنال رساني، بررسي، نصب و کار با نرم افزار GIS جهت پياده سازي دموي اوليه، جمع آوري اطلاعات و ظرفيتهاي موجود سيگنال رساني در تهران، بررسي کامل و جامع جزئيات طرح STM-1 و ساخت دستگاه های مختلف در جهت خودکفایی مانند آنتن SNG , ماکروویو پرتابل دیجیتال و مدولاتورها و تجهیزات وابسته به خطوط ارتباطی زمینی و ماهواره ای

دو واژه Contribution و Distribution بهترین اصطلاحات رایج در تعریف و تبیین یک شبکه سیگنال رسانی، هستند. Contribution به معنای تبادل برنامه های تولیدی بصورت زنده، با کیفیت بالا بین مراکز تولید (استودیوها و head endها) و با تأخیر پایین است که با توجه به اهمیت کیفیت بالا در این خصوص، به پهنای باند بیشتری برای تبادل اطلاعات در این بخش نیاز است. Distribution، شبکه انتقال مطمئن برای حمل سرویس های رادیو تلویزیونی تا شبکه های توزیع است یعنی آنچه از استودیوها و head endها به مراکز پخش وفرستنده ها انتقال می یابد، تحت عنوان شبکه Distribution معرفی می گردد. رک سیگنال رسانی یک مدل عملیاتی کوچک از عملیات سیگنال رسانی صدا و سیما بین مراکز و یا شهرهای مختلف با درنظرگرفتن نیازهای سیگنال رسانی سرویس های حال و آینده صدا و سیما مانند DVB-T، DVB-H ، IPTV، DRM، DAB، وبکستینگ و IPTV است. ارائه این مدل عملیاتی، در شناخت و تصحیح مشکلات پیش روی سیگنال رسانی سازمان راهگشا خواهد بود.

تجهیزات فعلی موجود در رک از این قرارند:

1. سیستم SADRA

 2. مدولاتورDVB-S

3. گیرنده RX1290

4. مبدل SDI به IP

5. سوئیچ های 360 Nimbra

6. توزیع کننده SDI  

 در پایین ترین طبقه رک، سیستم SADRA ساخت شرکت SAAT قرار دارد که سیگنال ماهواره را دریافت به فرمت IP تبدیل و امکان نمایش همزمان چندین نسخه از آن را ایجاد می کند، این سیستم در مونیتورینگ کاربرد دارد. علاوه بر اتاق اتوماسیون، در مونیتور واقع در رک سیگنال رسانی نیز امکان مشاهده و تست این سیستم میسر است. در قسمت بعدی رک از پایین به بالا به ترتیب، مدولاتور DVB-S2 ساخت شرکت فناوری موج (در حال حاضر مدولاتور DVB-S) و گیرنده RX1260 ساخت شرکت تندبرگ قرار دارند. مدولاتور می تواند سیگنال ماهواره ای را دریافت و خروجی L-Band خود را به گیرنده تحویل دهد و یا می توان مستقیماً ورودی ماهواره را به گیرنده داد و خروجی ASI دریافت نمود. در این حالت نیز امکان مونیتور خروجی گیرنده وجود دارد. در بخش بعدی یک عدد مبدل SDI به IP ساخت شرکت TVIPS قرار دارد که در صورت تکمیل این لینک (قرارگرفتن دو عدد مبدل)، امکان انتقال ویدیوی با کیفیت بالا (Contribution) روی شبکه IP وجود خواهد داشت. مهم ترین وسیله ها در رک سیگنال رسانی، دو عدد سوئیچ Nimbra 360 ساخت شرکت NetInsight می باشند که دارای قابلیت DTM (Dynamic Synchronous Transfer Mode) هستند، این دستگاه ازتکنیکی بر اساس مالتی پلکس تقسیم زمانی (TDM) و سوئیچینگ مداری استفاده می کند که لایه های سوئیچینگ و انتقال را با یکدیگر ترکیب می کند، این سوئیچ می تواند تا 5 Gbps ظرفیت داشته باشد.در حال حاضر این سوئیچ دارای ترانک های STM-1 می باشد و ظرفیتی معادل 155 Mbps دارد. قابلیت دریافت سیگنال ها به فرمت ASI، E1 و گیگابیت اترنت و توزیع آن ها روی شبکه فیبر نوری با ظرفیت STM-1 و ارسال مجدد را دارد. در این رک در حال حاضر ورودی E1 از DAB (رک بسته بندی) تولید می شود وارد رک سیگنال رسانی شده و سپس از رک سیگنال رسانی خروجی E1 به DAB (فرستنده) وارد می شود. از DVB-H و DVB-T (رک بسته بندی)، سیگنال های ASI (HD و SD) به رک سیگنال رسانی تحویل داده می شوند و با توزیع مناسب در فرستنده های DVB-T و DVB-H تحویل داده می شوند. در بالاترین قسمت رک یک توزیع کننده SDI ساخت شرکت صمیم قرار دارد که یک عدد ورودی SDI را از رک تولید دریافت و به رک های IPTV، وبکستینگ، آرشیو و توزیع می نماید.


جهاد در آینه نشریات