مطالب مندرج در مستندات و گزارش های فنی مدیریت فناوری رسانه های نوین

بررسی ابزارهای تحلیل شبکه‌های اجتماعی

بررسی ابزارهای تحلیل شبکه‌های اجتماعی
زهرا سادات عندلیب

ازآنجایی‌که امروزه استفاده از شبکه‌های اجتماعی موجود در فضای مجازی، جزئی از زندگی روزمره افراد جامعه شده و علاوه بر تعاملات شخصی از این فضا در سایر حیطه‌ها مانند بهبود شرایط کاری و تبلیغات و ... نیز استفاده می‌شود، چنانچه این فضا و تعاملات صورت گرفته در آن تحلیل شود می‌توان با برنامه‌ریزی دقیق حداکثر بهره را در جهت شناسايي نگرش‌های موجود و تغيير آن‌ها به سمت مطلوب به دست آورد زیرا رسانه‌ای از همه موفق‌تر خواهد بود كه جمعيت بيشتري را به نگرش‌های خود نزديك كرده و نقش هدايتگري بهتري را داشته باشد.

در این مقاله ابتدا مفاهیم و ویژگی‌های پایه، مورداستفاده در تحلیل شبکه‌های اجتماعی معرفی می‌شوند و سپس تعدادی از ابزارهای برتر در حوزه تحلیل شبکه‌های اجتماعی بر مبنای این پارامترها بررسی و مقایسه می‌شوند.


بررسی نمونه های عملی و موفق استفاده از پتانسیل رسانه های اجتماعی در برودکسترها

بررسی نمونه های عملی و موفق استفاده از پتانسیل رسانه های اجتماعی در برودکسترها
98/08/01
زهرا سادات عندلیب

شبکه های اجتماعی مجازی، یکی از اتفاقاتی است که به سرعت در زندگی همه کاربران وب نفوذ پیدا کرده و روز به روز جایگاه خود را بیشتر تثبیت میکند. شبکه های اجتماعی در دهه گذشته تبدیل به پدیده ای قابل توجه شده اند. آنچه باعث توجه و اقبال گسترده به شبکه های اجتماعی در همه کشورهای دنیا از جمله کشور ایران شده است، ماهیت تعاملی این شبکه ها است. همین ماهیت تعاملی موجب ایجاد پتانسیل بالایی برای شبکه های اجتماعی در ایجاد موج های رسانه ای و جذب مخاطبان بیشتر برای برندها شده است. در این گزارش مزایای استفاده از رسانه‌های اجتماعی در جذب مخاطب بیان می شود. مواردی که باید در برنامه‌ریزی برای انتخاب و استفاده از رسانه‌های اجتماعی برای دستیابی به یک رویکرد یکپارچه، جامع و کلیدی در نظر گرفت نیز در این گزارش مطرح شده است. همچنین لزوم استفاده از رسانه‌های اجتماعی در کنار دیگر رسانه‌ها و ترکیب رسانه‌های اجتماعی و تلویزیون نیز بررسی شده است و در انتها چند مطالعه موردی موفق در این زمینه نیز در انتهای گزارش آمده است.


شبکه‌های داده محور (ICN) و امکان‌سنجی استفاده از آن برای انتشار محتوای تلویزیونی

شبکه‌های داده محور (ICN) و امکان‌سنجی استفاده از آن برای انتشار محتوای تلویزیونی
زهرا سادات مرتضوی

شروع استفاده از اينترنت در تجارت، نقطه شروع نمايان شدن مشکلاتي بود که تا آن زمان به آن‌ها توجه زيادي نشده بود. براي حل مشکل مقياس پذيري، فضاي مسيريابي به دامنه‌هاي مختلف تقسيم شد و در نتيجه پروتکل‌هاي OSPF و BGP شکل گرفتند. مشکل کمبود فضاي آدرس IP، منجر به توسعه راه‌حل‌هايي نظير NAT و IPv6 گرديد و مديريت ترافيک، کنترل ازدحام، و کيفيت سرويس جزء نيازهاي اساسي قرار گرفتند.

پس از آن، رفته رفته کاربردهاي زيادي براي اين فناوري شروع به شکل‌گيري نمودند که نيازمند وجود ويژگي‌هاي خاصي در معماري اينترنت هستند؛ ويژگي‌هايي که در معماري اوليه اينترنت امروزي يا همان اينترنت 2 به آن‌ها توجهي نشده است و پايه و اساس به وجود آمدن نظريات و ايده‌هايي تحت عنوان اينترنت نسل بعد[1] و يا اينترنت آينده[2] هستند.

اينترنت فعلي براساس ارتباطات ميزبان به ميزبان[3] شکل گرفته است و در آن بيش از خود محتوا، محل قرارگيري آن مهم است. اما امروزه با رشد چشمگير تعداد نرم­افزارهاي به اشتراک‌گذاري محتواي چندرسانه‌اي به خصوص ويدئو، و به تبع آن افزايش روز افزون حجم داده‌هاي چندرسانه‌اي در اينترنت، محتوا محور کردن شبکه مورد نياز است.  اگرچه راهکارهاي متفرقه­اي همچون فناوري­هاي Pub/Sub و CDN سعي در پرکردن اين خلأ دارند که در اين بين، CDN با استقبال خوبي روبرو بوده است، اما نهادينه کردن ديدگاه محتوا‌ محوري در اينترنت آينده و فراهم­کردن قابليت‌هاي توزيع محتوا در شبکه زيرين، مقوله‌ي متفاوتي است که بخشي از پروژه­هاي اينترنت آينده، بر استفاده از آن تأکيد دارند.  مجموعه‌ پروژه‌هايي که بر روي محتوا محوري و حل مشکلات توزيع محتوا در اينترنت آينده تمرکز دارند در قالب شبکه‌هاي محتوامحور (ICN)[4] سازماندهي مي‌شوند.[1] Next-Generation Internet

[2] Future Internet

[3] Host-to-Host

[4] Information Centric Networking (ICN)

 


تلویزیون هیبرید، برودکست و برودبند

تلویزیون هیبرید، برودکست و برودبند
لیلا حاجی محمدی

امروزه شبکه برودبند بیش از یک شبکه محسوب می‌شود و حجم عظیمی از محتوا را در انواع گوناگون ارائه می‌دهد. همگرایی محیط وب با محیط راحت و مناسب تلویزیون به جای کامپیوتر شخصی، می‌تواند میزان زیادی محتوای جذاب و سرگرم‌کننده را به مخاطبان ارائه دهد.

در حال حاضر با گستردگی شبکه برودبند و رشد پهنای باند، می‌توان با ارائه محتوای غنی، پذیرش زیادی در این بستر ایجاد کرد. کارخانه‌های سازنده تجهیزات کاربر نیز شروع به ارائه دستگاه‌های تلویزیون هیبرید و ست‌تاپ‌باکس‌هایی کرده‌اند که قابلیت نمایش هر دو برنامه تلویزیونی و خدمات ارزش‎افزوده را دارند. اکثر کارخانه‌های سازنده تجهیزات، حداقل یک مدل هیبریدی در تولیدات جدیدشان دارند كه به تدريج تبديل به الزامی برای قرار گرفتن در فضای رقابت سازندگان تجهيزات كاربر شده است. با توجه به این روند، برودکسترها در حال از دست دادن موقعیت تک‌قطبی خود در زمینه تلویزیون هستند و باید به فرصت‌ها و تهدیدهای این توسعه فکر کنند و به دنبال برآورده شدن نیازهای آینده خود باشند.

به دلیل اهميتي که بحث هيبريد برودکست- برودبند در دنيای امروز برای برودکسترها، اپراتورهای IP و همچنين سازندگان تجهيزات پيدا کرده است، هدف از اين کتاب بررسی هيبريد برودکست- برودبند از جنبه‌های مختلف است.


بررسی ارائه خدمات تلویزیون اجتماعی (Social TV)

بررسی ارائه خدمات تلویزیون اجتماعی (Social TV)
منصوره قاسمی

در سالیان اخیر گرایش مردم دنیا به سمت شبکه های اجتماعی با رشد روز افزون مواجه بوده است. از آنجا که این شبکه ها امکان آگاهی از نظرات مردمی و علایق آنها را در زمان واقعی فراهم می‌سازند، برودکسترهای معروف نیز در جهت اطلاع از نظرات مخاطبان خود و نمایش آنها در تلویزیون به سمت فناوری‌هایی رو آورده اند که این امکان را فراهم می‌کنند. یکی از این فناوری‌ها، تلویزیون اجتماعی است.

تلویزیون اجتماعی یک سرویس مکمل تلویزیونی است که با هدف ایجاد پیوند بین شبکه‌های اجتماعی و تلویزیون مطرح شده است. تلویزیون اجتماعی علاوه بر برقراری تعاملات بین مخاطبان، ابزارهایی را فراهم می‌آورد که دریافت، مدیریت و انتشار این محتواها در تلویزیون را تسهیل می‌نماید. همچنین ابزارهایی وجود دارند که می‌توانند تحلیلی از رفتار مخاطبان شبکه‌های اجتماعی ارائه نمایند. بدین ترتیب برودکسترها از سلایق مخاطبان خود آگاهی می‌یابند و می‌توانند از این اطلاعات در جهت بهبود کیفیت برنامه‌های تلویزیونی و جذب مخاطبان بیشتر استفاده نمایند.

در گزارش حاضر، مباحث مربوط به تلویزیون اجتماعی در سه فصل مورد مطالعه قرار گرفته است. در فصل اول به مرور ادبیات تلویزیون اجتماعی پرداخته شده است. در فصل دوم خدمات تلویزیون اجتماعی مطرح شده است. در فصل سوم نیز راهکارهای جهانی و محصولات شاخص در این حوزه معرفی و مورد بررسی قرار گرفته است.


زیرساخت ویدئویی مجازی‌سازی شده

زیرساخت ویدئویی مجازی‌سازی شده
حلیمه دارابی

در سالهای اخیر صنعت IT دستخوش تحول قابل توجهی در راستای مجازی‌سازی و نرم‌افزاری شدن منابع بوده است و از طرفی پیدایش سرویس‌های ویدیویی مالتی اسکرین )امکان دریافت سرویس‌های ویدیویی توسط گیرنده‌هایی با ابعاد مختلف صفحه‌های نمایش (در سالهای اخیر نیاز به نوع جدیدی از پردازش ویدیو را مطرح نموده است.

از سوی دیگر در زنجیره ارائه سرویس‌های پولی )شامل تولید کنندگان محتوا، برودکسترها و اپراتورها( همه بازیگران به دنبال ارائه سرویس‌های ویدیویی جدید و با کیفیت بالا به گیرنده‌های مشترکین خود، در حداقل زمان و با حداقل هزینه هستند. ایجاد زیرساخت لازم برای ارائه این سرویس‌ها به روش سنتی با حداکثر بار پردازشی، شبکهای و ذخیره‌سازی پیش‌بینی شده و استفاده از تکنولوژی ثابت مقیاس ناپذیر، توسعه آن را نیازمند هزینه‌های مجدد می‌نماید، بنابراین ارتقاءها، به ندرت و تدریجی رخ می‌دهد. به بیان دیگر در معماری سنتی تلویزیون برای هر یک از سرویس‌ها، زیرساخت و چرخه کاری مجزا اختصاص داده می‌شود، در حالی که در زیرساخت ویدیویی مجازی‌سازی شده؛ زیرساخت انعطاف‌پذیری از منابع ویدیویی، شبکه، ذخیره‌سازی و ... وجود دارد، که میتوان با هم‌آواسازی، چرخه‌های کاری موردنظر سرویس‌ها را پیاده‌سازی کرد.

همچنین مشارکت فناوری‌های NFV و SDN در شبکه‌های سرویس‌دهندگان با هدف ایجاد سازگاری و انعطاف‌پذیری، باعث نفوذ تکنولوژی‌های "مجازی‌سازی" و "ابر" در زیرساخت ارائه سرویس‌های ویدیویی شده است. لذا در این گزارش به معرفی تکنولوژی نوین "زیرساخت ویدیویی مجازیسازی شده" (VVI که در برخی از مراجع با عنوان Headend مجازی‌سازی شده شناخته می‌شود) پرداخته شده و راهکارهای مطرح دنیا در این خصوص بررسی می‌گردد.


بررسی شیوه اداره فضای مجازی در کشور کره جنوبی

بررسی شیوه اداره فضای مجازی در کشور کره جنوبی
منصوره قاسمی
در این گزارش به بررسی شیوه اداره فضای مجازی در کشور کره جنوبی پرداخته شده است. کشور کره جنوبی با جمعیتی بالغ بر 55 میلیون نفر، دارای ضریب نفوذ اینترنت بالای 12 درصد است.
مطابق آمارهای جهانی، کشورهای آسیایی مانند کره، ژاپن و چین از نظر قدرت سایبری جایگاههای خوبی را در رتبهبندی کشورهای جهان به خود اختصاص دادهاند. در کشور کره جنوبی چارچوبهای قوانین و رگولاتوری، ضریب نفوذ بالای اینترنت و ،ICT توجه ویژه به مباحث امنیتی، سیاستهای قوی دولتی در بهبود دسترسی به به جای استفاده )Naver( فعالیتهای شاخص در حوزه فضای مجازی نظیر توسعه موتور جستجوی بومی با نام و توسعه پیامرسانهای بومی و بیشترین استفاده از آنها IPV از موتور جستجوی گوگل، حرکت سریع به سوی 6 ITU در داخل کشور کره جنوبی، از جمله عوامل تاثیرگذار در رشد این کشور بوده است. همچنین طبق گزارش در سالهای اخیر داشته است. ICT رتبه اول را در توسعه در زمینه دولت الکترونیک و توسعه خدمات آن نیز فعالیتهای گستردهای انجام گرفته است. در حوزه خدمات اینترنتی بر روی صنایع مختلف نظیر خدمات اطلاعاتی و موتورهای جستجو، محتوای بصری و تلویزیونی، بازی، موسیقی و ... سرمایهگذاری شده است. در زمینه خدمات همگرای اینترنت بر روی فناوریهای رایانش ابری، هوش مصنوعی و واقعیت مجازی بحث شده و قوانین و برنامههای مشخصی برای آنها در نظر گرفته شده ،IoT مباحث امنیتی نظیر احراز ،NFV ،SDN است. در حوزه فناوریهای نوین نیز بر روی روندهای فناوری نظیر هویت، امضای دیجیتال و مراکز صدور گواهینامه‌های امنیتی تمرکز شده است.

مقدمه‌ای بر صفحات نمایش دوم

مقدمه‌ای بر صفحات نمایش دوم
منصوره قاسمی

یکی از سرویس‌هایی که امکان تعامل کاربران با محتوای تلویزیونی را فراهم می‌سازد و می‌تواند در راستای جذب مخاطبان بیشتر به برودکسترها کمک کند، سرویس صفحه نمایش دوم است. این سرویسها معمولا برنامه‌های کاربردی هستند که بر روی صفحات نمایش دوم (مانند تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها) ارائه می‌شوند. هدف از ارائه این سرویس‌ها جلب توجه مخاطبان به برنامه‌های تلویزیونی به شیوهای دیگر و درگیر کردن آنها با محتوای تلویزیونی است.

افزودن این سرویسها علاوه بر فراهم‌سازی امکان تعامل هر چه بیشتر مخاطبان، دریافت بازخورد از آنها و دریافت اطلاعات تکمیلی در مورد محتواهای مطابق سلیقه و نیاز آنها را تسهیل می‌کند. به‌عنوان مثال برای گرفتن بازخورد از سرویسهای نظرسنجی میتوان استفاده نمود و برای دریافت اطلاعات تکمیلی از یک رویداد خاص مانند انتخابات، مخاطبان می‌توانند گزارش‌های تحلیلی، اخبار لحظهای، آخرین نتایج شمارش آرا (اعلام شده در بخشهای مختلف خبری قبلی)، مطالب روزنامه‌ها، خبرگزاری‌ها و موارد دیگر را در صفحات نمایش دوم مشاهده کنند. همچنین در برنامه‌های مختلف سیما مانند سریال‌ها، فیلم‌ها، برنامه‌های مستند، برنامه‌های علمی- آموزشی می‌توانند اطلاعات تکمیلی در مورد برنامه‌ها و اخبار آنها را دریافت نمایند.

در حال حاضر محصولات شاخص ارائه‌دهنده سرویسهای صفحات نمایش دوم؛ سرویسهای نظرسنجی، مسابقات، کوئیزها، رای‌گیری و اطلاعات مرتبط با برنامه‌های تلویزیونی را فراهم میسازند. در نمونه‌های پیشرفته‌تر قابلیت تشخیص صدای تلویزیون و یا رادیو از طریق برنامه کاربردی صفحه نمایش دوم وجود دارد و بنابراین ارائه سرویسهای متنوع‌تری نظیر تبلیغات و اطلاعات تکمیلی مرتبط با محتوای در حال پخش امکان‌پذیر خواهد بود.

بکارگیری راهکارهای صفحات نمایش دوم بهعنوان سرویس مکمل تلویزیون اجتماعی و در بستر هیبرید در راستای تامین اهداف مخاطب محوری و درگیر کردن مخاطبان با محتواهای تلویزیونی میتواند تاثیر بسزایی داشته باشد.

در این نوشتار پس از مرور صفحه نمایش دوم به ویژگیها و امکانات محصولات شاخص این حوزه پرداخته شده است.


معرفی سامانه زیرساخت ابری، OpenStack

معرفی سامانه زیرساخت ابری، OpenStack
نگین عیوقی

رایانش ابری یک روش نوین پردازش است که در آن منابع سخت افزاری قابل گسترش و اغلب مجازی شده هستند و سرویس پردازش شده از طریق شبکه‌های ارتباطی مانند شبکه‌های محلی و اینترنت عرضه می‌شود.

هدف این مدل، سرویس‌دهی به کاربر بر اساس تقاضا است بدون آن که کاربر نیازی به تجهیزات خاصی برای پردازش داشته باشد یا از محل انجام این پردازش آگاه باشد.

در فصل اول این گزارش با مرور تعاریف و ویژگی‌های رایانش ابری با مفهوم ابر آشنا می‌شویم و ویژگی‌ها، مدل‌های خدماتی و مدل‌های استقرار ابر بیان می‌شود. در یکی از انواع مدل‌های خدماتی ابر، زیرساخت (در بستر مجازی) به‌صورت سرویس ارائه می‌گردد. این مدل برای مصرف کننده فراهم شده است تا بتواند از برنامه‌ای که روی زیرساخت ابری ارائه دهنده سرویس در حال اجراست، استفاده کند.

دراین لایه با استفاده از نرم‌افزارهایی مانند اپن استک، کلود استک اوکالیپتوس و … می‌توان زیرساخت‌های ابری مثل شبکه، سرور، سیستم عامل، واحدهای حافظه یا حتی قابلیت‌های نرم افزار را مدیریت و کنترل کرد.

در فصل دوم، به معرفی و بررسی نرم افزار اپن استک می‌پردازیم و سپس در فصل سوم امکانات پنل مدیریتی اپن استک بررسی خواهد شد.

 


بررسی راه حل های نفوذپذیری CPUها

بررسی راه حل های نفوذپذیری CPUها
نگین عیوقی

اخیراً تیم Project Zero شرکت گوگل، حفره امنیتی مهمی در عملکرد CPU های موجود در بازار  کشف کرده‌اند که حافظه رایانه‌های متصل به شبکه را نفوذپذیر می‌سازد. یک روش بهینه‌سازی تحت عنوان "اجرای احتمالی " عامل بروز این حفره امنیتی است. "اجرای احتمالی"، جهت بهینه‌سازی هم‌روندی  در عملکرد تجهیزات رایانشی است و قبل از درخواست سیستمی فعال می‌شود. در این روش پیش‌بینی‌های لازم برای ایمنی محتویات حافظه سیستم در مقابل حملات سایبری لحاظ نشده است و به دلیل دسترسی "اجرای احتمالی" به حافظه ماشین‌های مجازی در یک شبکه رایانه‌ای، با دسترسی به حافظه هر یک از این ماشین‌ها، دسترسی به ماشین‌های مجازی مرتبط نیز امکان‌پذیر می‌شود. این اشکال نه‌تنها در محیط وب، بلکه در شبکه‌های رایانه‌ای و سامانه‌های ابری نیز می‌تواند نرم‌افزارها و اطلاعات کاربران را در معرض حملات سایبری قرار دهد.


بررسی راه حل های نفوذ cpuها

OpenStack

مقدمهای بر صفحات نمایش دوم

مقدمهای بر صفحات نمایش دوم


بررسی ابزارهای تحلیل شبکه‌های اجتماعی

ازآنجایی‌که امروزه استفاده از شبکه‌های اجتماعی موجود در فضای مجازی، جزئی از زندگی روزمره افراد جامعه شده و علاوه بر تعاملات شخصی از این فضا در سایر حیطه‌ها مانند بهبود شرایط کاری و تبلیغات و ... نیز استفاده می‌شود، چنانچه این فضا و تعاملات صورت گرفته در آن تحلیل شود می‌توان با برنامه‌ریزی دقیق حداکثر بهره را در جهت شناسايي نگرش‌های موجود و تغيير آن‌ها به سمت مطلوب به دست آورد زیرا رسانه‌ای از همه موفق‌تر خواهد بود كه جمعيت بيشتري را به نگرش‌های خود نزديك كرده و نقش هدايتگري بهتري را داشته باشد. در این مقاله ابتدا مفاهیم و ویژگی‌های پایه، مورداستفاده در تحلیل شبکه‌های اجتماعی معرفی می‌شوند و سپس تعدادی از ابزارهای برتر در حوزه تحلیل شبکه‌های اجتماعی بر مبنای این پارامترها بررسی و مقایسه می‌شوند.


شیوه اداره فضای مجازی در چین

شیوه اداره فضای مجازی در چین
زهرا عندلیب

در این گزارش، بر مبنای نیاز سازمان به داشتن دید جامع در مورد نحوه اداره فضای مجازی در سایر کشورها، کشور چین و شیوه اداره فضای مجازی آن و رگولاتوری در این کشور بررسی‌شده است. ابتدا وضعیت فعلی اداره فضای مجازی چین، با مروری بر روند تصویب قانون‌های مرتبط به این فضا بررسی‌شده و سپس کلیات قوانین فعلی این کشور در این حوزه بیان می‌شود. در ادامه با مروری بر وضعیت سابق رگولاتوری در فضای مجازی و معرفی ساختار قبلی، به وضعیت فعلی رسیده و ساختار کلی و اداره‌ها و کمیسیون‌های مرتبط با رگولاتوری در کشور چین به همراه وظایف هریک بیان می‌شود.در انتها با توجه به الگوی جهانی در صنعت رسانه‌های نوین، وضعیت چین در انطباق با این الگو بیان‌شده و در ادامه مدل تجاری O2O که چین ادعا دارد رهبر این انقلاب در صنعت نوین خواهد بود، بررسی می‌شود. در بخش پایانی نمونه‌هایی از آمار کشور چین که به‌صورت دوره‌ای و مرتب توسط نهادهای مرتبط ارائه می‌شود، قرار داده‌شده است.


شیوه اداره فضای مجازی در چین

ازآنجایی‌که رسانه‌ها نقش بالقوه معناداری در شکل‌گیری ادراک و افکار افراد و آحاد جامعه بازی می‌نمایند، توجه به رسانه‌ها و سیاست‌گذاری در فرآیند توسعه و اتخـــاذ استراتژی‌های مناسب با نگرش طولانی‌مدت به آینده وضعیت کشــور، از اهمیت اساسی برخوردار است .علی‌الخصوص که رسانه‌ها از حالت صرفاً سنتی خارج‌شده و رسانه‌های نوین جایگاه ویژه خود رابین آحاد مردم جامعه پیداکرده‌اند. رسانه‌ها، عامل و سازمان‌هایی هستند که ارتباطات، ایده‌ها و اطلاعات و تصاویر دنیای ما را می‌سازند. رسانه‌ها، تاروپود نمادین زندگی اجتماعی ما را تشکیل می‌دهند. در دنیای امروزی، جایگاه رسانـــه، روشنگری افکار عمومی و ایــجاد فضاهای مناسب برای گفتگو و برخورد سالم و سازنده نظرات و چندین نقش اساسی دیگر می‌باشد .رسانه‌ها، حکم آینه را ندارند؛ بلکه نقش نورافکن و نقش بالقوه معناداری در شکل‌گیری ادراک و افــکار بازی می‌کنند. با توجه به این نقش پررنگ رسانه‌ها، و فعالیت‌های گاه سازنده و گاه مخربی که در دنیای امروز همسو با استراتژی‌های کشورها، انجام می‌پذیرد، داشتن آگاهی از وضعیت فعلی و دورنمایی که کشورهای مؤثر برای مدیریت فضای رسانه‌ای خود در نظر دارند، از طریق رصد دائمی فناوری‌های رسانه‌های نوین و مدیریت فضای مجازی ایشان، امری اجتناب‌ناپذیر و ضروری است. ازاین ‌بین، کشور چین با جمعیتی معادل یک‌هفتم جمعیت جهان، و یکی از قدرت‌های برتر درزمینه فناوری‌های رسانه نوین، گزینه‌ی مناسبی برای بررسی به نظر می‌رسد.


بررسی شیوه اداره فضای مجازی در کشور کره جنوبی

در این گزارش به بررسی شیوه اداره فضای مجازی در کشور کره جنوبی پرداخته شده است. کشور کره جنوبی با جمعیتی بالغ بر 55 میلیون نفر، دارای ضریب نفوذ اینترنت بالای 12 درصد است. مطابق آمارهای جهانی، کشورهای آسیایی مانند کره، ژاپن و چین از نظر قدرت سایبری جایگاههای خوبی را در رتبهبندی کشورهای جهان به خود اختصاص دادهاند. در کشور کره جنوبی چارچوبهای قوانین و رگولاتوری، ضریب نفوذ بالای اینترنت و ،ICT توجه ویژه به مباحث امنیتی، سیاستهای قوی دولتی در بهبود دسترسی به به جای استفاده )Naver( فعالیتهای شاخص در حوزه فضای مجازی نظیر توسعه موتور جستجوی بومی با نام و توسعه پیامرسانهای بومی و بیشترین استفاده از آنها IPV از موتور جستجوی گوگل، حرکت سریع به سوی 6 ITU در داخل کشور کره جنوبی، از جمله عوامل تاثیرگذار در رشد این کشور بوده است. همچنین طبق گزارش در سالهای اخیر داشته است. ICT رتبه اول را در توسعه در زمینه دولت الکترونیک و توسعه خدمات آن نیز فعالیتهای گستردهای انجام گرفته است. در حوزه خدمات اینترنتی بر روی صنایع مختلف نظیر خدمات اطلاعاتی و موتورهای جستجو، محتوای بصری و تلویزیونی، بازی، موسیقی و ... سرمایهگذاری شده است. در زمینه خدمات همگرای اینترنت بر روی فناوری‌های رایانش ابری، هوش مصنوعی و واقعیت مجازی بحث شده و قوانین و برنامههای مشخصی برای آنها در نظر گرفته شده ،IoT مباحث امنیتی نظیر احراز ،NFV ،SDN است. در حوزه فناوریهای نوین نیز بر روی روندهای فناوری نظیر هویت، امضای دیجیتال و مراکز صدور گواهینامه‌های امنیتی تمرکز شده است.


شبکه‌های داده محور (ICN) و امکان‌سنجی استفاده از آن برای انتشار محتوای تلویزیونی

شروع استفاده از اينترنت در تجارت، نقطه شروع نمايان شدن مشکلاتي بود که تا آن زمان به آن‌ها توجه زيادي نشده بود. براي حل مشکل مقياس پذيري، فضاي مسيريابي به دامنه‌هاي مختلف تقسيم شد و در نتيجه پروتکل‌هاي OSPF و BGP شکل گرفتند. مشکل کمبود فضاي آدرس IP، منجر به توسعه راه‌حل‌هايي نظير NAT و IPv6 گرديد و مديريت ترافيک، کنترل ازدحام، و کيفيت سرويس جزء نيازهاي اساسي قرار گرفتند. پس از آن، رفته رفته کاربردهاي زيادي براي اين فناوري شروع به شکل‌گيري نمودند که نيازمند وجود ويژگي‌هاي خاصي در معماري اينترنت هستند؛ ويژگي‌هايي که در معماري اوليه اينترنت امروزي يا همان اينترنت 2 به آن‌ها توجهي نشده است و پايه و اساس به وجود آمدن نظريات و ايده‌هايي تحت عنوان اينترنت نسل بعد و يا اينترنت آينده هستند. اينترنت فعلي براساس ارتباطات ميزبان به ميزبان شکل گرفته است و در آن بيش از خود محتوا، محل قرارگيري آن مهم است. اما امروزه با رشد چشمگير تعداد نرم‌افزارهاي به اشتراک‌گذاري محتواي چندرسانه‌اي به خصوص ويدئو، و به تبع آن افزايش روز افزون حجم داده‌هاي چندرسانه‌اي در اينترنت، محتوا محور کردن شبکه مورد نياز است. اگرچه راهکارهاي متفرقه‌اي همچون فناوري‌هاي Pub/Sub و CDN سعي در پرکردن اين خلأ دارند که در اين بين، CDN با استقبال خوبي روبرو بوده است، اما نهادينه کردن ديدگاه محتوا‌ محوري در اينترنت آينده و فراهم‌کردن قابليت‌هاي توزيع محتوا در شبکه زيرين، مقوله‌ي متفاوتي است که بخشي از پروژه‌هاي اينترنت آينده، بر استفاده از آن تأکيد دارند. مجموعه‌ پروژه‌هايي که بر روي محتوا محوري و حل مشکلات توزيع محتوا در اينترنت آينده تمرکز دارند در قالب شبکه‌هاي محتوامحور (ICN) سازماندهي مي‌شوند.


بررسی ابزارهای تحلیل وب‌سایت

بررسی ابزارهای تحلیل وب‌سایت
زهرا عندلیب

از آنجایی‌که ارزیابی میزان مشارکت و فعالیت‌های کاربران از طریق سایت‌ها، اهمیت بیشتری نسبت به تعیین پارامترهای ساده‌تر همچون بررسی تعداد بازدیدکنندگان آن‌ها دارد، در این گزارش سعی شده ابتدا مفاهیم و ویژگی های پایه، مورد استفاده در تحلیل رفتار مخاطبان وب سایت‌ها معرفی شوند و سپس تعدادی از ابزارهای برتر در حوزه تحلیل وب سایت‌ها بر مبنای این پارامترها بررسی و مقایسه شوند. شناسایی ابزارهایی که به تحلیل رفتار کاربران در وب‌سایت‌ها می‌پردازند می‌تواند در انتخاب بهترین راهکار حائز اهمیت باشد. در نهایت با توجه به دید کلی بدست آمده نتیجه گیری ارائه خواهد شد.


مفاهیم و سنجه های تحلیل شبکه های اجتماعی

مفاهیم و سنجه های تحلیل شبکه های اجتماعی
1395/12/15
خانم دکتر عاطفه تاج پور

شبکه های اجتماعی آنلاین امروز مهد افکار عمومی و ارتباطات میان فردی است. افکار و ارتباطاتی که محققان را وسوسه میکند تا به دنبال تحلیل ، پژوهش و بررسی آن ها بروند. یکی از همین روش های پژوهش در شبکه ها و رسانه های اجتماعی ، تحلیل شبکه های اجتماعی است. تحلیل شبکه های اجتماعی روش علمی است که روابط بین افراد یا سازمان ها را در شبکه ها یا رسانه های اجتماعی بررسی میکند.
این گزارش درباره مفاهیم، کاربردها و نظریه های تحلیل شبکه اجتماعی بحث میکند، سنجه ها یا همان پارامترهای تحلیل شبکه های اجتماعی معرفی میشود و به روش های نمونه گیری در تحلیل شبکه های اجتماعی می پردازد.


جهاد در آینه نشریات