مطالب مندرج در موضوعات تخصصی IPTV

IPTV

با توسعه زیرساخت اینترنت پرسرعت در قالب شبکه های اینترانتی کشوری،پلاتفرم جدیدی برای ارائه خدمات صوتی- تصویری پدید آمده است. که بوسیله آن می توان همه سرویس های مخابراتی، برودکستی و اینترنتی را از طریق یک بستر در اختیار مشتری قرار داد. گروه IPTV در اداره کل تحقیقات وجهاد خودکفایی در مردادماه87، با هدف نگاه به تمامی ابعاد پروژه IPTV شامل فنی و غیرفنی شکل گرفت. طبعا با توجه به چالش های IPTV در کشور، نگاه جامع به این پروژه و بدنبال آن بستر سازی مناسب از نقاط هدف این گروه می باشد. علاوه بر پروژه های فوق، موضوعات دیگری در گروه در راستای شناخت بیشتر سیستم و ارائه طرح های جدید در حال مطالعه هستند. از جمله طرح پایلوت، پلان پوشش ، پلان تجهیزاتی سیستم، کیفیت سرویس در IPTV.


IPTV چیست؟

روش جدیدی برای مشاهده تلویزیون است که در آن شبکه های تلویزیونی همراه با قابلیتهایی همچون امکان مشاهده تلویزیون روزهای قبل و سایر خدمات همچون فیلم ها و برنامه های درخواستی (مشابه ویدیو کلوپ) و موارد دیگر که درادامه به آن اشاره می شود، مستقیما از طریق تلویزیون قابل دریافت است. IPTV سیستمی است که با استفاده از پروتکل اینترنت و از طریق ارتباط باند پهن، سرویس های چندگانه را بر روی شبکه مدیریت شده همراه با امنیت و کیفیت تضمین شده و با محتوای قابل نظارت به عموم عرضه می نماید و استفاده از این سرویس ها نیاز به گیرنده خاص و اشتراک دارد.


ویدیوی درخواستی (VoD) چیست؟

منظور از ویدیوی درخواستی، در اختیار قرار دادن لیستی از فیلمها و برنامه ها در اختیار کاربر است تا کاربر برنامه های دلخواه خود را انتخاب کند. برنامه ها می تواند شامل فیلم های روز سینما، مجموعه ای از فیلم های سینمایی، سریال های تلویزیونی، مستندهای جذاب ، برنامه های آموزشی و ... باشد. معمولا در صفحه ای که برای نمایش لیست این ویدیوها به کاربر تعبیه می شود، تمهیداتی مثل جستجو بر اساس نام فیلم، بازیگران ، کارگردان و ... وهمچنین اطلاعاتی درمورد قیمت، مدت زمان اجاره و قوانین مربوط به محتوا قرار می دهند.

 


جهاد در آینه نشریات